Základy marxismu sv. 1 (2023)


Druhé, vylepšené a rozšířené vydání


Proč by nás měl zajímat marxismus ‒ nějaká teorie 150 let stará? Po více než 30 letech života v kapitalismu je nám plně jasné, že boj za opravdu spravedlivou, svobodnou a demokratickou společnost nebyl ani náhodou dokončen. Korupce, chudoba, sociální nejistota a diktatura na pracovišti jsou dnes nezpochybnitelnou součástí dnešní reality. Nájmy na které nikdo nemá, drahé a zároveň nekvalitní potraviny a miliardáři ovládající média jsou také naším denním chlebem. V dnešní době, kdy nekonečný konzum a honba za ziskem ohrožují samotnou existenci lidstva a celé planety, stojí za zkoušku vrátit se k levicovým teoretikům Marxovi a Engelsovi a dalším, kteří toto vše nejen předpověděli, ale zároveň i vysvětlili. Tato kniha nabízí čtenářstvu přehledný úvod do marxistické teorie a její historie. Po více než 100 letech tyto texty prokazuje svou nenahraditelnost pro každého, kdo se snaží pochopit a hlavně změnit společnost, ve které žije a kterou je ovlivňován po celý svůj život.

82 Kč + poštovné

Poštovné přes Zásilkovnu 79 Kč
Platba převodem, kartou (cca 10 Kč) nebo dobírkou (23 Kč)


Kniha obsahuje texty:
  • Tři zdroje a tři součásti marxismu – V. I. Lenin (1913)
  • Komunistický manifest – Karl Marx & Friedrich Engels (1848)
  • Vývoj socialismu od utopie k vědě – Friedrich Engels (1880)
  • Námezdní práce a kapitál – Karl Marx (1849)
  • Karl Marx: Stručný životopis a výklad marxismu – V. I. Lenin (1914)

Autoři: K. Marx, F. Engels, V. I. Lenin
Editor: Comrade Dodo
Počet stran: 170
Vazba: V2, měkká, lepená
Rozměr: A5


Ukázka z knihy:

Předmluva k prvnímu vydání

Vážené čtenářstvo, do rukou se vám dostává soubor čtyř textů, které vám, dle mého názoru, velice jasně a přístupně nastíní základy marxistické teorie, kterou budete posléze moci uplatnit v praxi.


Texty byly vybrány tak, aby postihly základy tří hlavních součástí marxismu ‒ marxistické filozofie, kritiky politické ekonomie, a vědeckého socialismu.
Pojďme si spisy blíže představit:


Úvodem do našeho bádání nám bude text V. I. Lenina Tři zdroje a tři součásti marxismu z roku 1913, který autor sepsal k třicátému výročí úmrtí Karla Marxe. Na svých šesti stránkách nám načrtne zevrubnou kostru, díky které bude následné čtení zakladatelů marxismu přehlednější a jednodušší.

Komunistický manifest, který spolu v roce 1848 sepsali Marx s Engelsem, je asi prvním textem, který si člověk s těmito autory spojí. Tento klasický text byl napsán v době intezivní revoluční atmosféry, ve které se celá Evropa v těchto letech nacházela. Jeho cílem byla především agitace a volání do zbraně, které bylo doprovázené teoretickou osvětou. Přes svůj nezpochybnitelný význam a kvalitu se ovšem dle mého jedná převážně o historický dokument a přihlédneme-li k období jeho vzniku, jedná se o velmi raný počin obou teoretiků, ve kterém nebyl jejich světonázor ještě plně vyzrálý. Určité části textu autoři po letech hodnotí jako zastaralé a je nutné na ně nahlížet v kontextu doby (např. „deset opatření“ z druhé kapitoly). Pro hlubší proniknutí do teorie se proto musíme obrátit k dalšímu textu.


Friedrich Engels vydal v roce 1880 krátký spis s názvem Vývoj socialismu od utopie k vědě. Toto dílo bylo za účelem vytvoření přístupného a krátkého úvodu do vědeckého socialismu (takto nazývali Marx s Engelsem své postoje) seskládáno ze tří kapitol Engelsova magnum opus, Anti-Dühring ‒ pana Evžena Dühringa převrat vědy, vydaného v roce 1876. Engels zde ve velmi stravitelné podobě vysvětluje termíny jako je materialismus a dialektika a aplikování jejich spojení (dialektického materialismu) na studium mechanismů lidské společnosti ‒ tedy historického materialismu. Takto dokazuje, že jeho a Marxovy názory sice na postoje prvních utopických socialistů v lecčem navazují, ale že je ve své podstatě revolučně plně přesahují.


Posledním hlavním příspěvkem do této knihy je původně zápis přednášky Karla Marxe z roku 1865 na zasedání ústřední rady Mezinárodní asociace pracujících (lépe známé jako První internacionála). Tento zápis byl posléze v roce 1898 vydán Marxovou dcerou, Eleanor Marx Aveling, pod titulem Mzda, cena a zisk. Text přednášky napsal autor rok před vydáním svého nejznámnějšího díla ‒ Kapitálu. Můžeme tedy mluvit o tom, že Marxovy ekonomické teorie jsou zde již skoro plně rozvinuty a forma jeho přednášky dělá z tohoto textu perfektní úvod do marxistické ekonomie.


Po přečtení těchto čtyř krátkých textů byste měli být řádně vybaveni základním pochopením marxistického světonázoru, které můžete posléze uplatnit v dalším a hlubším studiu této problematiky. Pouhé studium teorie a společnosti však nesmí být náš cíl, neboť jak by pravil klasik:

„Filozofové svět jen různě vykládali,
jde však o to jej změnit.“*

*These o Feuerbachovi (Karl Marx, 1845)

Předmluva k druhému vydání

Po více než roce od vydání knihy Základy marxismu je třeba ji dotisknout. Nutno říci, že od prvního vydání jsem dostal velice užitečnou zpětnou vazbu a zároveň se naučil notnou dávku nových dovedností.


Proto jsem se místo pouhého dotisku knihy rozhodl vytvořit druhé vydání, ve kterém by se promítlo vše, co jsem se dozvěděl.

Textově to znamená, že oproti původní verzi jsem umístil poznámky pod čáru a textové bloky ještě více přiblížil k vnějším hranicím stránek. Oboje pro zvýšený komfort čtenářek a čtenářů.


Taktéž jsem se rozhodl místo výběru citátů na konci původní knihy přidat přeci jen ještě jeden text, a to vynikající Leninův spis Karel Marx: Stručný životopis a výklad marxismu, který sepsal Lenin v roce 1914 pro Grachovu encyklopedii. Tento spis poslouží jako vynikající závěr, jelikož veškeré předchozí texty shrnuje a nebojí se jít ještě hlouběji, přičemž cituje z pokročilejších Marxových a Engelsových textů. K textu přiložil Lenin seznam literatury, který jsem zde pro ušetření místa vypustil. Je k dispozici na stránkách projektu Revoluční marxismus.


Po důkladné konzultaci jsem se rozhodl udělat do knihy přeci jen ještě jeden zásah, a to zásah nemalý. Politické ekonomii se v prvním vydání věnoval Marxův text Mzda, cena a zisk z roku 1865. V druhém vydání tento text nahradil Marxův mladší spis Námezdní práce a kapitál z roku 1849. Druhý jmenovaný text slouží, dle mého, základnímu úvodu do politické ekonomii lépe. A jelikož je hlavním úkolem této knihy seznámit čtenářky a čtenáře se základy marxismu co možná nejpřívětivější formou, věřím, že se toto mé rozhodnutí setká s pochopením.


Pevně věřím, že se vám bude nové vydání líbit, a přeji vám hodně zdaru v revolučním studiu!